Lanserer stor EVU-satsning

NTNUs satsning på videreutdanning ble tatt godt i mot av statsråd Iselin Nybø. Her sammen med rektor ved NTNU, Gunnar Bovin. Foto: Gorm Kallestad, NTNU/NTB scanpix
NTNU vil doble omfanget av etter- og videreutdanning (EVU) i løpet av tre år. Antall voksne i arbeid som tar videreutdanning med studiepoeng ved universitetet skal øke fra vel 8300 i fjor til om lag 20.000 i 2020.
Tekst: Jan Erik Kaarø og Ingrun Furuhaug

Anne Borg, prorektor for utdanning.
NTNUs storstilte satsning på EVU ble kunngjort av prorektor for utdanning, Anne Borg, under et seminar i Oslo onsdag 11. april.
– Vi gjør dette fordi vi ser at arbeidslivet vil trenge stadig mer fleksibel og oppdatert kompetanse. Betydningen av å lære hele livet øker fordi de teknologiske endringene kommer raskere. Arbeidslivet og politikerne har bedt oss om å satse mer på å tilby kompetanseheving og da er det en del av vårt samfunnsoppdrag å svare på utfordringen, sier Anne Borg.
– Betydningen av å lære hele livet øker fordi de teknologiske endringene kommer raskere.
Anne Borg, prorektor for utdanning
Tilbudet til voksne vil bli trappet opp innen hele bredden av NTNUs virksomhet, men i starten fokuseres det mest på å utvide opplæringen innen teknologi og digitalisering. Allerede nå har vi klart et nytt kurs «Digitalisering – muligheter og trusler» og til høsten håper vi å kunne presentere flere nye tilbud med tema som f.eks.
- Forretningsmodeller og strategier for digitalisering og markedsføring
- Informasjonssikkerhet
- Kybernetikk i oljesektoren
Noen av kursene kan bli undervist fra nye lokaler i Oslo-området, der universitetet planlegger å etablere seg i løpet av høst. Hvor dette blir er foreløpig ikke bestemt.
Iselin Nybø: – Flere må bidra for at dette skal lykkes
Statsråd for forskning og høyere utdanning Iselin Nybø likte å høre at NTNU tar et krafttak for etter- og videreutdanningen. Hun var opptatt av at flere aktører må bidra hvis dette skal lykkes. Arbeidsgiverne må gi sine ansatte mulighet til å tilegne seg ny kompetanse og arbeidstakerne må se verdien av å lære seg nye ferdigheter.
Også ledelsen på NTNU ønsker en felles satsing fra flere aktører for å snu trenden som viser at antall nordmenn som tar både formell, studiepoenggivende videreutdanning og uformell opplæring i form av etterutdanningskurs de siste årene har gått nedover.
Tre tiltak for at ingen skal gå ut på dato
Skreddersyr videreutdanning
NTNU har allerede et stort videreutdanningstilbud og lang tradisjon for å tilby utdanning i samarbeid med næringslivet. Leder av Seksjon for etter- og videreutdanning, Ragna Ann Berge, sier det er økende interesse for skreddersydde kurstilbud og forteller om et av de ferskeste samarbeidsprosjektene:
– Digitalisering fører til økende behov for ansatte med teknologisk kompetanse. For å møte dette behovet har Sparebank 1 SR-Bank inngått samarbeid med NTNU om videreutdanning i IT for sine ansatte.

Ragna Ann Berge, leder av Seksjon for etter- og videreutdanning ved NTNU. Foto: Anne-Line Bakken
– Nye behov oppstår i et arbeidsliv i stadig endring. Vi ønsker å utvikle og tilby det arbeidsmarkedet trenger, da må vi samarbeide tett med de det gjelder, sier Ragna Ann Berge, og legger til:
– Ta gjerne direkte kontakt med meg for å høre mer om hvordan vi jobber eller om du har behov for kompetanse og kurs, så tar vi det videre til aktuelle fagmiljøer.
Videreutdanning på NTNU
Hos NTNU VIDERE kan du ta alt fra et enkeltkurs på 7,5 studiepoeng til en hel mastergrad. Vi tilbyr kurs på bachelor- og masternivå for de fleste yrkesgrupper.
Undervisningen er fleksibel og tilpasset deg som er i arbeidslivet – ofte som en kombinasjon av aktiviteter på nett og intensive samlinger der du møter faglærerne og de andre kursdeltakerne.

Nyhetsbrev fra NTNU VIDERE gir deg informasjon om videreutdanning og deltidsstudier.
Andre artikler om videreutdanning
Trives i skjæringspunktet mellom samfunn og teknologi
Mye har skjedd på teknologifronten siden Karl Bjarne Kapaasen ble sivilingeniør på 90-tallet. En ny master har gitt han ny giv, og oppdatert kunnskap om hvordan teknologien påvirker samfunnet.
Fekk ny jobb – og betre sjølvkjensle
Ein mastergrad på CV-en, betre jobbmoglegheiter og ny kunnskap. For Astrid Vormdal betydde det å ta vidareutdanning også ein god dose meistringskjensle.
10 ting du må vite om videreutdanning for lærere
Mange er godt kjent med at lærere kan få støtte til å ta videreutdanning Udirs studiekatalog gjennom strategien Kompetanse for kvalitet, Udirs studiekatalog. NTNUs undersøkelser viser samtidig at mange ikke er klar over at lærere også kan få støtte til å ta annen videreutdanning, så her forteller vi deg hvordan du kan studere nøyaktig det du ønsker og andre ting du kanskje ikke visste.
MTM – overraskende relevant
Kristin Alne opplevde at temaene på MTM-studiet var svært relevante. Etter samling kunne hun flere ganger dra tilbake på jobb med ny kunnskap og ny metodikk som hun kunne ta i bruk med en gang!