Tverrfaglig fokus på bærekraft

Smilende kvinne

Trening for alle og bærekraftige løsninger er det som driver videreutdanningsstudent Nora Fredagsvik. Foto: Øistein N. Falch

Arbeidslivet er i omstilling. Alle virksomheter, også de som ikke er så store, må ta inn over seg det grønne skriftet. Det medfører at økt kompetanse innen bærekraft er relevant og en god investering i svært mange yrker.

Tekst: Øistein N. Falch

Nora Fredagsvik er en av de som opplever dette. Hun er utdannet økonom og personlig trener (PT). Nora jobber til daglig som salgs- og bedriftsansvarlig på treningssenterkjeden 3T. Ved siden av jobben tar hun en erfaringsbasert master i organisasjon og ledelse, hvor hun bl.a. har valgt kurset Bærekraftig omstilling.

På spørsmål om hvorfor hun valgte å ta dette kurset, sier hun:

– Jeg har to hovedspor i livet som jeg finner givende. Det ene er trening, det andre er bærekraft. De går litt hånd i hånd.

– Trening i seg selv er bærekraft, fordi du får så mye igjen for det og kan gi mer tilbake.

Hun forteller at hun er opptatt av bærekraftige vaner som privatperson, men mener at det å medvirke for bærekraftige endringer i arbeidslivet kan være vel så betydningsfullt.

Forskjellige bransjer – like utfordringer

Våren 2025 var Nora Fredagsvik til stede på to fysiske samlinger på kurset Bærekraftig omstilling. Hun synes det er interessant å se hvilke utfordringer medstudentene hennes har. Nesten alle jobber i helt andre bransjer – men løser de samme utfordringene.

– Vi har jo ekstremt forskjellige briller på når vi tenker bærekraft. Hva som kan gjøres og hva som bør prioriteres. Alle tenker ut fra sitt perspektiv, og hva man kan gjøre i rollen man har. Det vil jo være veldig forskjellig fra meg til noen som jobber f.eks. i det offentlige helsevesenet.

Voksne studenter sitter i en hestesko rundt mannlig foreleser.

Mange innfallsvinkler: Deltakerne på kurset Bærekraftig omstilling jobber i svært varierte yrker. Her er det professor Robert Næss som foreleser.  Foto: Øistein N. Falch

Forskjellene på deltakeres arbeidshverdag anser Nora Fredagsvik som en fordel – som hun allerede har begynt å hente inspirasjon fra.

– Man merker at det er helt forskjellige inngangsvinkler og tanker, og det er veldig positivt. Du får så mange flere tanker og ideer enn du ville hatt hvis alle hadde vært fra den samme leiren.

Tverrfaglighet øker læringsutbyttet

Faganansvarlig for kurset, Sara Heidenreich, sier at dette er en bevisst strategi, og at fagmiljøet ønsker å favne bredt for at læringsutbyttet skal bli best mulig.

Portrett av kvinne

Seniorforsker og fagansvarlig for kurset Bærekraftig omstilling Sara Heidenreich. Foto: NTNU

– Det bidrar til mye erfaringsutveksling og læring både blant studentene og mellom underviserne og studentene.

Alle samfunnsaktører må delta hvis vi skal lykkes med en bærekraftig omstilling. Det er viktig å ha med perspektiver fra mange ulike aktører. Det være seg private bedrifter, helsevesen eller kommuner. 

Et av temaene som sto på programmet på den første samlingen var co-creation. Co-creation er en metodisk tilnærming for å løse komplekse utfordringer gjennom samarbeid som involverer perspektivene til en bredde av ulike aktører.

Heidenreich forteller at de har høstet positiv kritikk fra studentene på kurset Bærekraftig omstilling. 

–  Vi har fått veldig positive tilbakemeldinger, både på det faglige på det pedagogiske opplegget med flere forelesere og tett oppfølging av studentoppgavene som er basert på case fra egen arbeidsplass.
 

Mann for foreleser.

Professor Robert Næss forklarer at co-creation kommer til å spille en viktig rolle de neste årene. Foto: Øistein N. Falch

Selv om bærekraftstiltak favner bredt, er det et punkt Heidenreich presiserer er viktig for at man oppnår omstilling i en bedrift. I tillegg til økologisk bærekraft, er kursets fokus hovedsakelig på sosial bærekraft.

Den dimensjonen glemmes ofte når vi snakker om bærekraft, men er avgjørende for å forstå endringsprosessene i samfunn og organisasjoner/bedrifter, sier Sara Heidenreich.

– Uten å ha med folk blir det ingen omstilling.

Sosial gulrot

Det sosiale er også en gulrot for kursdeltakerne. Nora Fredagsvik forteller at selv om hun har måttet melde forfall på sammenkomster, men at hun likevel sitter igjen med et godt utbytte å knytte nettverk.

– Det blir alltid invitert ting etter samling, noe som jeg synes er kjempefint. Særlig for de tilreisende. Men jeg har litt forpliktelser hjemme. Jeg er blant annet fotballtrener til min eldste sønn, så da får jeg dessverre ikke med meg disse sammenkomstene.

– Jeg har likevel fått utvide nettverket mitt. Om det ikke blir en veldig sterk relasjon, så blir man uansett kjent med noen nye folk med interessante perspektiver. Det er jo positivt i seg selv.

i

FAKTA

Berekraft, omstilling og inkludering er ei spesialisering i det erfaringsbaserte masterprogrammet Organisasjon og ledelse. Dei sju spesialiseringane er:

Spesialiseringa i berekraft, omstilling og inkludering:

  • Handlar om korleis berekraftig endring kan gjennomførast: Kva rolle spelar kunnskap og teknologi i desse komplekse endringsprosessane, og korleis dei påverkar ulike grupper i befolkninga?
  • Gir kunnskap, verktøy og metodar for å driva berekraftig omstillingsarbeid i ulike kontekstar, frå lokalt arbeidsliv til statlege og internasjonale organisasjonar.
  • Er aktuelt for dei som ønskjer å forstå samspelet mellom teknologiske og sosiale endringsprosessar når berekraftig omstilling skal gjennomførast.

Spesialiseringa i består av fire emne:

  • Bærekraftig omstilling
  • Bærekraft, bygde omgivnader og infrastruktur
  • Likestilling og mangfald
  • Rettferdig omstilling og deltaking

Undervisninga er samlingsbasert og du tar eitt og eitt emne som til saman utgjer ein heil mastergrad.
Les meir om Masterprogrammet i organisasjon og ledelse

Nyhetsbrev fra NTNU VIDERE gir deg informasjon om videreutdanning og deltidsstudier.

Andre artikler om videreutdanning

Ønsker å bli brobyggar i helsevesenet

Ønsker å bli brobyggar i helsevesenet

Psykologen Sarah ser dagleg utfordringar som pasientar og helsepersonell står overfor. Gjennom vidareutdanning i intraprenørskap har ho fått nye perspektiv på korleis ein kan skape betre tenester innanfor eksisterande system.

KI ga Wenche nye muligheter på jobb

KI ga Wenche nye muligheter på jobb

Etter å ha tatt kurset Design-tenkning og kunstig intelligens har Wenche Fremo både blitt mer effektiv og fått nye muligheter på sin arbeidsplass. Hun synes flere bedrifter burde legge til rette for videreutdanning for sine ansatte.

Fra forskning til videreutdanning

Fra forskning til videreutdanning

Et forskningsprosjekt startet i Trondheim, fikk drahjelp fra Australia og Spania, og endte som et fleksibelt nettkurs for norske lærere. Dette er historien om hvordan forskning blir til praksis – og hvorfor det betyr noe for elevene i gymsalen.

www.ntnu.no/videre
E-post: videre@ntnu.no

NTNU VIDERE er videreutdanning og deltidsstudier fra NTNU.
Vi tilbyr kurs av kortere eller lengre varighet på bachelor- og masternivå innen de fleste fagområder. Undervisningen er fleksibel og tilpasset deg som er i arbeidslivet – ofte som en kombinasjon av aktiviteter på nett og intensive samlinger. Ved NTNU blir du undervist av Norges fremste forskere og forelesere.